Białe zęby podczas uśmiechu dodają pewności siebie oraz uroku ich właścicielowi. Dlatego wiele osób decyduje się na wybielanie zębów. Istnieje kilka dostępnych metod wykonania takiego zabiegu, o różnym poziomie skuteczności oraz bezpieczeństwa. Najważniejsze, aby ten proces przeprowadzał lub chociaż nadzorował dentysta. Wrocław obfituje w gabinety stomatologiczne posiadające w swojej ofercie powyższą usługę.
Wybielanie zębów dentysta Wrocław – przyczyny
Żółknięcie zębów może mieć różne przyczyny. Jedną z głównych, towarzyszących większości społeczeństwa jest po prostu starzenie się. Wraz z wiekiem zanika warstwa szkliwa odpowiadająca za połysk oraz białą barwę zębów. Kolejnym powodem może być niezdrowa dieta, a szczególnie palenie papierosów. Tytoń sprawia, że żółkną nie tylko zęby, ale również palce, a w przypadku mężczyzn owłosienie na twarzy. Szkodliwe dla bieli zębów mogą być także kawa i herbata pita każdego dnia w dużych ilościach. Należy również być ostrożnym w przypadku octu i cytrusów, które naruszają strukturę szkliwa.
Do przebarwień dochodzi także przez nieprawidłową higienę jamy ustnej. Resztki jedzenia pozostają na powierzchni zębów lub dostają się w szczeliny pomiędzy nimi, co może prowadzić do pojawiania się plam, a nawet próchnicy.
Istnieją też oczywiście predyspozycje genetyczne, które powodują, że naturalna brawa zębów danej osoby jest bliższa żółci niż bieli.
Wyzbycie się szkodliwych nawyków i wdrożenie korzystnych praktyk, takich jak regularne mycie zębów oraz wizyty u dentysty, są koniecznością przed podejściem do zabiegu wybielania.
Metody wybielania zębów i przygotowanie do zabiegu – dentysta Wrocław
Zanim przystąpi się do zabiegu wybielania zębów, trzeba odhaczyć kilka istotnych punktów. Przede wszystkim cała jama ustna musi być zdrowa. W pierwszej kolejność należy wyleczyć wszelkie infekcje dziąseł czy choroby zębów, takie jak próchnica. Następnie zęby muszą być porządnie wyczyszczone przez stomatologa. Należy pozbyć się wszelkich osadów, dzięki procesowi piaskowania. Może się zdarzyć, że już dzięki takiemu profesjonalnemu myciu zęby nieco się rozjaśnią i będzie to dla niektórych osób wystarczająco zadowalający efekt.
Kiedy zęby są już gotowe do wybielania, należy zdecydować jaka opcja będzie najkorzystniejsza pod względem efektywności, kosztów oraz bezpieczeństwa.
Oczywiście najbezpieczniejsze są zabiegi wykonywane w gabinecie stomatologicznym. Jedną z najpopularniejszych form, przynoszących jak najmniejsze skutki uboczne jest wybielanie laserowe. Nie naraża zębów na nadwrażliwość, a przynosi zadowalające rezultaty.
Skuteczne są także nakładki ze specjalnym preparatem, które należy zakładać każdego wieczoru na całą noc, przez około 2 tygodnie. Tę metodę pacjent wykonuje sam, ale jeżeli będzie odczuwać jakiekolwiek skutki uboczne, np. ból zębów, powinien skonsultować się ze swoim dentystą.
Powszechnie stosowaną techniką wybielania zębów jest również korzystanie z lampy beyond. Ta metoda nie jest tak inwazyjna jak stosowanie nakładek i nie powoduje nadwrażliwości. Na zęby nakłada się żel, który aktywuje się za pomocą akceleratora. Uzyskane efekty to nawet 14 odcieni jaśniejszy uśmiech utrzymujący się przez około lata.
Po wybielaniu należy pamiętać o unikaniu palenia papierosów, picia czerwonego wina oraz jedzenia barwiącego jedzenia jak np. buraki. Najlepiej spożywać jasne produkty takie jak jabłka czy wyroby mleczne.