Tryb życia, wiek i nawyki żywieniowe mają ogromny wpływ na zapotrzebowanie organizmu na witaminy. Co więcej, nie można wskazać mniej lub bardziej wartościowych witamin, bo każda z nich pełni ważną rolę w procesach biochemicznych organizmu. Dla męskiego punktu widzenia szczególnie ważne jest jednak odpowiednie stężenie witamin: A, E, C i D. Wiedząc o tym, warto sięgnąć po dodatkową porcję warzyw, a ewentualne niedobory – po konsultacji z lekarzem – uzupełnić takimi suplementami jak Gold-Vit dla mężczyzn.
Witaminy dla mężczyzn
Czy mężczyźni potrzebują innych witamin niż kobiety? Z pewnością nie, ale zdarza się, że te same substancje u mężczyzn oddziałują na inne obszary niż u kobiet. Inne też są dzienne dawki, które muszą dostarczyć organizmowi. Dlatego każdy, jeśli tego potrzebuje, powinien korzystać z odpowiedniego dla swojej płci zestawu witamin.
Witamina A
Witamina A należy do grupy witamin antyoksydacyjnych, co oznacza, że wspiera utlenianie kwasów tłuszczowych w tkankach i niszczy wolne rodniki, a co za tym idzie, reguluje procesy metaboliczne w komórkach. Jej niedobory zwiększają ryzyko zachorowania na miażdżycę. Ponieważ witamina A wzmacnia wzrok, potrzebna jest zarówno mężczyznom aktywnym fizycznie, jak i tym, którzy dużo czytają.
Witamina E
Kolejną witaminą antyoksydacyjną jest witamina E. Substancja ta wspiera prawidłową pracę mięśni oraz bierze istotny udział w procesie krzepnięcia krwi. Badania wykazują, że odpowiednie stężenie witaminy E zmniejsza ryzyko wystąpienia raka prostaty.
Witamina C
Kwas askorbinowy przede wszystkim zwiększa odporność organizmu na infekcje. W dłuższej perspektywie ważniejsze jest jednak to, że uszczelniając naczynia krwionośne, chroni organizm przed chorobą wieńcową i schorzeniami sercowo-naczyniowymi. Mężczyźni powinni też pamiętać, że dzięki witaminie C ich plemniki są silniejsze i bardziej ruchliwe.
Witamina D
O ważności witaminy D mówi się wiele nie bez powodu. Wpływa na budowę kości i mięśni oraz wspiera układ immunologiczny, ale to nie wszystko. Substancja ta reguluje też poziom testosteronu, co oznacza, że zbyt niskie jej stężenie w organizmie wpływa na jakość plemników, a szczególnie na ich ruchliwość. Skutkami niedoboru witaminy D są m.in.: obniżony nastrój, potliwość i nadpobudliwość.
Własna kompozycja czy zestaw Gold-Vit
Decyzję o suplementowaniu witamin zawsze należy podejmować po skonsultowaniu się z lekarzem albo dietetykiem. Dlaczego? Specjaliści wiedzą, jak komponować dawki poszczególnych składników, aby ich działanie było pozytywne i – co ważniejsze – nie szkodziły. Weźmy np. witaminę E: badania z jednej strony wykazują, że chroni ona przed rakiem prostaty, ale z drugiej, że zbyt duże jej stężenie przy jednoczesnym braku selenu wręcz zwiększa zachorowalność na raka tego gruczołu. Zamiast więc samodzielnie przyjmować witaminy, lepiej bazować na odpowiednio skomponowanych preparatach takich jak Gold-Vit, ponieważ zawierają optymalną kompozycję składu i jednocześnie dedykowane są osobom o konkretnym zapotrzebowaniu.