Serce jest bez wątpienia jednym z najważniejszych organów w organizmie człowieka. Dlatego, aby pracowało jak najdłużej, należy odpowiednio o nie dbać. Serce odpowiada za funkcje życiowe, które są przeprowadzane przez całą dobę i dostarcza ono tlen do wszystkich komórek. Jednak z wiekiem naczynia krwionośne stają się coraz mniej elastyczne, a wszechobecny stres, zła dieta oraz używki nie wpływają pozytywnie na pracę serca. W związku z tym, że ten organ nie ma możliwości samoregeneracji, należy samemu właściwie o niego zadbać. Co należy zrobić, aby wzmocnić serce?
Zasady dla zdrowia serca
Choroby układu krążenia to nadal problem, który dotyka wielu Polaków. Czynniki, które osłabiają serce, są obecne w codziennym życiu zdecydowanej większości społeczeństwa. Jeśli chcesz zadbać o ten narząd i go wzmocnić, nie potrzeba drastycznej zmiany Twoich nawyków. Istnieje kilka uniwersalnych zasad, które pozytywnie wpłyną nie tylko na układ krążenia, ale również przyczynią się do polepszenia samopoczucia.
Picie wody
Każdy spadek wody w organizmie jest dla niego odczuwalny. Wskutek odwodnienia spada ciśnienie krwi, a jej objętość stopniowo maleje. W związku z tym serce musi pracować szybciej, aby podtrzymać krążenie, co naraża je na zwiększony wysiłek. Objawy takiej sytuacji to senność, apatyczność oraz problemy ze skupieniem. Dlatego tak ważne jest odpowiednie nawodnienie, czyli dostarczanie organizmowi przynajmniej 2 litrów wody dziennie.
Ograniczenie soli i cukru
Cukier i sól to dwie substancje, które wpływają negatywnie nie tylko na pracę serca, ale również innych narządów. Pierwszy czynnik (w zbyt dużej ilości) powoduje otyłość, która jest obciążeniem dla funkcjonowania serca i całego układu krwionośnego. Z kolei nadmiar soli przyczynia się do podniesienia ciśnienia, zatrzymanie wody w organizmie oraz zwiększa ryzyko choroby niedokrwiennej serca.
Dostarczanie witamin i minerałów
Istnieje kilka szczególnie ważnych minerałów, które wspierają pracę serca. Są to potas, magnez oraz wapń. Pierwszy z nich zapobiega obrzękom oraz jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mięśnia sercowego. Magnez odpowiada za działanie układu nerwowego, wspomaga układ krążenia oraz pozytywnie wpływa na budowanie odporności. Wapń z kolei bierze udział w procesie pompowania krwi i reguluje jej ciśnienie. Wymienione minerały można dostarczać odpowiednimi suplementami, dobrze sprawdzą się łatwo dostępne preparaty na serce.
Uprawianie sportu
Według Światowej Organizacji Zdrowia najkorzystniej na zdrowie wpływa 150 minut wysiłku umiarkowanego lub 75 minut wysiłku intensywnego w ciągu tygodnia. Wystarczy 15 minut spaceru, aby mógł on w pozytywny sposób wpłynąć na organizm. Nawet niska aktywność fizyczna redukuje umieralność u osób powyżej 60 roku życia.
Opanowanie stresu
Zostało udowodnione, że ostry stres ma wyjątkowo negatywny wpływ na mięsień sercowy. Nawet napad gwałtownego gniewu może wywołać zawał serca, pęknięcie tętniaka aorty, udar mózgu oraz przyczynić się do wystąpienia arytmii komorowych. Przy codziennym pędzie życia stres dotyczy zdecydowanej części społeczeństwa. Jednak bardzo ważne jest znalezienie czasu na relaks, który w bezpośredni sposób wpływa na zdrowie i pozytywne samopoczucie.